How Do You Calculate Price Per Kg?

How do you calculate price per 100g?

To work out the relative costs of 100g, you can divide the cost of 125g by 5 and take that off the price.

If something else is given as price per kg, just divide by 10 to get the price for 100g..

How many cups is 100g?

Dry GoodsCupsGramsOunces1/2 cup100 g3.55 oz2/3 cup134 g4.73 oz3/4 cup150 g5.3 oz1 cup201 g7.1 oz3 more rows

What is the formula to calculate fuel consumption?

The following formula is used to calculate fuel consumption in litres / 100kms, the most commonly used measure of fuel consumption. (Litres used X 100) ÷ km travelled = Litres per 100km.

How do you work out price per kg?

Divide the total cost by the number of pounds to determine the cost of each pound. For the previous example, $2.64 divided by three is equal to 88 cents per pound. Divide the original cost, $2.64, by 1.36 kg to get the price in kilograms, which is $1.94 per kilogram.

How do you convert cost per kg to price per pound?

How to Convert Cost Per Pound Lb to Cost Per Kilo / Kilogram kgEssentially to covert cost per kg to cost per lb, take the kg price and divide it by 2.2046 to determine the lb price. … Basically 1 kilogram equals 2.2046 pounds (there’s a longer decimal position but I shorten it to 2.2046)More items…•

What is the formula for unit price?

We divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item. For example, to find the unit price of 12 ounces of soup that costs $2.40, divide $2.40 by 12 ounces, to get unit price of soup as $0.20 per ounce.

How 1 kg is defined?

It is defined as the mass of a particular international prototype made of platinum-iridium and kept at the International Bureau of Weights and Measures. It was originally defined as the mass of one liter (10-3 cubic meter) of pure water. At the Earth’s surface, a mass of 1 kg weighs approximately 2.20 pounds (lb).

How do you work out cost per Litre?

To work out the litres per 100 km divide the number kilometers by 100 and then divide the number of litres by this number. E.g. 450/100 equals 4.5. Then divide 50 by 4.5 which equals 11.11.

Is 100g 1kg?

How many g in 1 kg? The answer is 1000. We assume you are converting between gram and kilogram. You can view more details on each measurement unit: g or kg The SI base unit for mass is the kilogram.

How much is a 100 grams of rice?

Round short rice weight volume chart:CupGramOunce1/450g1.76 oz1/366.7g2.35 oz1/2100g3.53 oz5 more rows

How do you calculate fuel cost?

To estimate the fuel cost for a trip you must know the trip distance, the average per litre cost of fuel and the vehicle’s fuel consumption.Divide the trip distance by 100.Multiply the result of this by the fuel consumption.Then multiply this figure by the cost of fuel/litre.

How far can you go with 1 Litre of petrol?

100kmAnything that is listed as less than 6-litres/100km or more than 16.5km/1-litre is considered to be pretty good. The first (and most common) reference is litres per 100km (litres/100km). This is how many litres of fuel the car needs in order to travel 100km. You’ll often see it referred to as ‘fuel economy’.